Witamy na Oficjalnej Stronie Automobilklubu Biłgorajskiego

logo ak rok

Lokalizacja

ul. Targowa 15
Adres do korespondencji:

ul. Boh. Monte Cassino 9
23-400 Biłgoraj

E mailE-mail:

poczta@akbilgorajski.pl

Adres strony

www.akbilgorajski.pl

 

 telefonPZM z rokiek

    Tel.: (84) 686-24-98  
     Kontakt w godz: 800-1600

                Tel. kom.: 691-753-301
                     (Prezes Zarządu)

Logowanie

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

WSPÓŁPRACA

ZO PZM Lublin

PZM

Kluby PZM

Autom Lub. logo

Urząd Miasta Biłgoraj

urzad miasta

Urząd Gminy Biłgoraj

UGB

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

herb powiat bilgorajski 602

KPP w Biłgoraju

pol

OSiR

logo osir

BCK Biłgoraj

BCK

Forum OPPB

LOGO

LOK Biłgoraj

LOGO LOK

RCEZ w Biłgoraju

rcez bilgoraj logo aa

PTTK O/ Biłgoraj

PTTK Biłgoraj

Stowarzyszenie BPB

Stow.BPB logo rozm.50KB 002

Stowarzysznie BPR

BPR

Rowerowe Roztocze

logo rowerowe roztocze

Gościmy

Odwiedza nas 952 gości oraz 0 użytkowników.

Ilość Odsłon

309187

Pokazy nowej dyscypliny driftingu KopiaW dniu 7 lipca 2021r. na biłgorajskim Autodromie odbyła się konferencja prasowa, której ematem był stan prawny własności terenu i planów rewitalizacji obiektu przy ul. Motorowej, z udziałem przedstawicieli władz województwa lubelskiego i starostwa powiatowego w Biłgoraju. Byli obecni także przedstawiciele środowisk związanych ze sportami motorowymi regionu.  Najważniejszą informację w sprawie przekazał Starosta Biłgorajski - Andrzej Szarlip: -"Chciałbym zakomunikować bardzo ważną, istotną wiadomość dla mieszkańców powiatu biłgorajskiego ale i szerzej dla wszystkich fanów sportów motorowych. Otóż, po wielu latach sądowych bojów z właścicielem prywatnym, mamy już prawomocne postanowienie, że powiat biłgorajski jest prawnym właścicielem całego terenu Autodromu. To jest oczekiwana wiadomość przez osoby które korzystały z tego miejsca, przez osoby które chcą uprawiać sporty motorowe w Biłgoraju. Tak naprawdę kwestie formalne, prawne uniemożliwiały przez wiele lat inwestowanie w ten obiekt i organizację na nim wydarzeń sportowych"- mówił starosta.

O tym wydarzeniu donosiły biłgorajskie i lubelskie media, linki do stron: 

http://bilgoraj.com.pl/autodrom-w-bilgoraju-odzyskany-foto-vieo,,3,11,11,1,27482,n.html; 

https://bilgorajska.pl/aktualnosc,24151,0,0,0,Autodrom-w-calosci-wraca-do-powiatu-Jest-prawomocne-orzeczenie-sadu.html;

Oficjalnego zaproszenia na tę konferację nasz Klub nie otrzymał, takie spotkanie ma się odbyć 20 lipca br. Natomiast kilka dni później, redakcja Dziennika Wschodniego zwróciła telefonicznie do prezesa Automobilklubu Biłgorajskiego -Zenona Łoja o komentarz i odpowiedź na kilka pytań w sprawie toru. Link do tego artykułu: https://www.dziennikwschodni.pl/bilgoraj/autodrom-wyszedl-na-prosta-koniec-sporu-o-bilgorajski-tor,n,1000292189.html. Pełny tekst artykułu poniżej w "czytaj więcej" (kliknij)

Artykuł w Dzinniku Wschodnim

https://www.dziennikwschodni.pl/bilgoraj/autodrom-wyszedl-na-prosta-koniec-sporu-o-bilgorajski-tor,n,1000292189.html

Dziennik Wschodni - 14 lipca 2021r.

autor:Agnieszka Dybek

 

Autodrom po wielu latach wyszedł na prostą. Koniec sporu o biłgorajski tor

Cały Autodrom jest własnością powiatu biłgorajskiego. Władze chwalą się definitywnym zakończeniem kilkuletniego sporu o teren i zapowiadają modernizację obiektu. To specjalne miejsce. Kilka pokoleń mieszkańców kibicowało na trybunach i startowało w imprezach, które tu przez lata były organizowane.

Po wielu latach sądowego sporu z osobą prywatną jest prawomocne postanowienie, że powiat biłgorajski jest prawnym właścicielem całego terenu Autodromu. Chodzi o powstały w czasach PRL tor kartingowy przy ul. Motorowej w Biłgoraju. Złoty czas toru kartingowego, który należał do jednego z najlepszych w kraju, to lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Organizowano tu wiele zawodów kartingowych, motocyklowych, rajdów samochodowych czy innych imprez motorowych. Władze przypominają, że na biłgorajskim torze ścigał się m.in. Robert Kubica.

Autodrom powstał na polach kilku rolników, którzy zostali wywłaszczeni, przez ówczesne władze. Jednak spadkobiercy jednego z nich ubiegali się o zwrot fragmentu terenu. To na długi czas ograniczyło działalność toru i wstrzymywało inwestycje. Zwłaszcza, że sporny grunt oddzielił pętlę toru od reszty trasy.

– To jest oczekiwana wiadomość przez osoby, które korzystały z tego miejsca, przez osoby, które chcą uprawiać sporty motorowe w Biłgoraju. Tak naprawdę kwestie formalne, prawne uniemożliwiały przez wiele lat inwestowanie w ten obiekt i organizację na nim wydarzeń sportowych – informuje Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

– Chcemy przywrócić blask temu miejscu. W strategii województwa lubelskiego wpisaliśmy już rozbudowę Autodromu, dlatego że to miejsce ma absolutnie charakter ponadregionalny. Środki finansowe na ten cel będą. Chcemy inwestować w to miejsce, by stało się miejscem rozpoznawalnym sportów motorowych nie tylko na Lubelszczyźnie, ale i w Europie – zapowiada wicemarszałek Michał Mulawa.

– Jestem pewny, że tor będzie żył swoim życiem - zwłaszcza, że mieszkańcy Biłgoraja są do niego ogromnie przywiązani. Moim zdaniem, przede wszystkim trzeba odnowić nawierzchnię Autodromu. Przez te wszystkie lata była tylko doraźnie naprawiana. Po drugie – trybuny, których teraz nie ma. I muszą pojawić się drzewa i ekrany, które wytłumią hałas. To ważne dla nowych mieszkańców tamtej części miasta. Jak będzie z obietnicami władz i pieniędzmi na inwestycje na Autodromie, zobaczymy. Najważniejsze, że sprawy idą w dobrym kierunku – mówi Zenon Łój, prezes Automobilklubu Biłgorajskiego i członek Zarządu Okręgowego PZM w Lublinie, który jest związany z biłgorajskim torem od chwili jego powstania.

– 30 lat na nim jestem. A nawet pamiętam jego budowę – wspomina prezes, absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Biłgoraju, przy którym zlokalizowany jest Autodrom. Zenon Łój jest wychowankiem Janusza Ostrowskiego, dyrektora ZSM-E, jednego z pomysłodawców toru (dop. wybudowania autodromu), któremu ówczesne władze umożliwiły budowę tego bardzo znanego miejsca. To był przełom lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Wówczas, jak wspominają mieszkańcy, obiekt składał się z toru kartingowego, miasteczka ruchu drogowego z pełną sygnalizacją świetlną i... jedynym przez wiele lat w Biłgoraju rondem. Był też budynek administracyjno-szkoleniowy, garaże i warsztaty samochodowe przeznaczone do praktycznej nauki zawodu. Z ich usług korzystali lokalni właściciele aut.

Władze Automobilklubu Biłgorajskiego, który działa ponad ćwierć wieku, liczą, że stary Autodrom stanie się nowoczesnym obiektem. Zwłaszcza, że walczyły o jego obecność w Biłgoraju w czasach, gdy przyszłość obiektu była niepewna. Był zamykany z przyczyn technicznych, czy gdy latami toczył się spór własnościowy.

– Nawet w czasie pandemii organizowaliśmy zawody. Bez publiczności, ale były – wspomina prezes Zenon Łój.

Ostatnio, 27 czerwca br, przy ul. Motorowej w Biłgoraju odbyła otwarta impreza samochodowa z cyklu "Super Sprint" – runda rozgrywana o Puchar ZO PZM w Lublinie.

Na torze od lat działa filia WORD, kandydaci na kierowców zdają tu egzaminy na prawo jazdy.

– Na odzyskane działki założona już została księga wieczysta. Obecnie skierowany został do wojewody lubelskiego wniosek o wydanie decyzji powiatyzacyjnej – informuje Ireneusz Bulicz, kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

Władze chcą, by rewitalizacja i modernizacja biłgorajskiego obiektu, który zajmuje blisko 11 hektarów, była sfinansowana przy wsparciu środków dostępnych w ramach programu Polski Ład.

--------------------------------------

Firma Web-Art

webart bilgoraj projektowanie tworzenie stron www informatyczne uslugi projekty graficzne male

Projektowanie i Tworzenie Stron WWW. Grafika Komputerowa. Usługi Informatyczne

Rzeczoznawca

AUTOZBYT LOGO JPEG niebieskie

Opinie techniczne i wyceny 

Agencja AdaArt

Logo Ada art

 Agencja Artystyczna Ada

Firma Motoluka

images

 Sklep Motocyklowy

Piekarnia Spustek

spustek

OSK "LUIS"

 

OSK LUIS

 

Serwis opon BIELAK

 

Premio opony Bielak

 

Autoservice "Darex"

 

darex

 

FotoFilm Planet

FotoFilm Planet Tarnobrzeg W.Sabat logo

  • drift.jpg
  • DSC_0112_Kopiowanie.JPG
  • wrak_race_zelebsko.JPG
  • wyscigi1.jpg